Milyarlarca yıl şaşmayan saat!

14 milyar yılda saniyenin 20’de 1’i kadar isabetli kalabilecek bir saat sistemi geliştirildi. Evrenin yaşı süresince isabetli kalabilen saat, atom saatlerinden çok üstün..

14 milyar yılda saniyenin 20’de 1’i kadar isabetli kalabilecek bir saat sistemi geliştirildi. Evrenin yaşı süresince isabetli kalabilen saat, atomsaatlerinden çok daha isabetli.

University of New South Wales’ten profesör Victor Flambaum, saati şöyle tanımlıyor: “Busaat, bugünkü en iyi atom saatlerinden yaklaşık 100 kat daha güçlü.” “(Bu saat), bilim adamlarının temel fizik teorilerini eşi görülmemiş bir doğrulukta test etmesine izin verebilir veuygulamalı fizik araştırmaları için eşsiz bir araç sunabilir.”

Araştırma takımının iyon saati, atom çekirdeği etrafında dönen bir nötronu esas alıyor ve 19 ondalık haneye kadar isabetli sonuç veriyor. Flambaum, elektronlarılazer yoluyla yönlendirmenin atom çekirdeği etrafında dönen nötronu bir saatsarkacı olarak kullanmaya izin verdiğini ve yüksek bir doğruluk sağladığını söylüyor.

Reklamlar

13 Mart 2012 tarihinde Genel içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: