İnternetten film indirme 1 dakikaya iniyor!

İnternetten film indirmenin süresi önce 1 dakikaya sonra da 30 saniyeye inecek. İnternetten film indirmenin süresi önce 1 dakikaya sonra da 30 saniyeye inecek. Turkcell Genel Müdür Yardımcısı İlter Terzioğlu, hedeflerinin bu yıl 3G’de hızlarını ikiye katlamak olduğunu belirterek, “Şu anda 43.2 mbps olan hızımızı, bu yıl içinde 84 mbps’ye çıkarmak istiyoruz. Bu da 700 mb büyüklüğündeki bir cd’nin bir dakikada indirilmesi sonucunu getirecek” dedi. Terzioğlu, 2014 yılında ise 168 mbps’lik rakamların konuşulacağını, bunun da süreyi 30 saniyeye düşüreceğini vurguladı.

İlter Terzioğlu, Ankara’da bir grup gazeteciye sohbet toplantısı yaptı. Turkcell’in mobil internet trafiğinin 2011 yılında 2009′a göre 13 kat arttığını kaydeden Terzioğlu, bu sene içinde hedeflerinin 3G hızını iki kattan fazla artırmak olduğunu belirtti. 2013 yılında da 84 mbps’lik hızı yaygınlaştırma arayışında olacaklarını ifade eden Terzioğlu,“En geç 2014 yılında ise 168 mbps’i konuşuyor olacağız.

Bunu sadece Turkcell yapabilecek, çünkü altyapı müsait. Hız konusunda dünya bizi takip ediyor. Turkcell’in 3G’de ulaştığı hız, Türkiye’de ilk niteliğinde; dünyada ise 12 operatör daha bu hızlarda hizmet verebiliyor” dedi.

“AYA KADAR GİTTİK”

Turkcell’in kalite testleri için de yoğun bir mesai harcadığını kaydeden Terzioğlu, “Biz kaliteye odaklandık ve hesapladık ki 1 yılda dünya ile ay arasındaki mesafe kadar test yapmışız. Üstelik biz boşlukta da gitmiyoruz, o trafikte gidip geliyoruz.

Yeri geliyor bodrum katına iniyoruz, yeri geliyor taksiye biniyoruz. Sürekli sıfırdan başlar gibi test yapıyoruz” sözleriyle anlattı test süreçlerini. 1 yıl içinde Turkcell çalışanlarının kalite testi için yaptığı yolun, 370 bin kilometre sınırına yaklaştığını, bu mesafenin ise dünyanın aya olan uzaklığı olduğunu vurguladı.

CARİ AÇIĞA POZİTİF KATKI

Terzioğlu, yerli üretim konusunda çok hassas olduklarını, 2007 yılında Mutlu Akü ile başladıkları yerli akü projesiyle; Turkcell şebekesinde 100 bin adet yerli akü kullandıklarını söyledi. Avrupa marka akülere göre yerli akünün yüzde 25 daha ucuz olduğunu vurgulayan Terzioğlu, yeni dönemde de İnci Akü ile çalıştıklarını belirtti. Yerli akülerin yüksek performans ve düşük arıza oranıyla verimlilik sağladığına dikkat çeken Terzioğlu, pazarda 1 milyon set akü potansiyeli olduğunu, bunun da 250 milyon dolar anlamına geldiğini belirtti.

Yerli aküden sonra TÜBİTAK ve bir KOBİ olan SIMPRO ile birlikte yerli radyolink üretimine başlandığını anlatan Terzioğlu, Turkcell’in bunun için 2.1 milyon TL’lik yatırım yaptığını söyledi. 2G’den sonra 3G’de de yerli anten kullanımının hazır hale geldiğini belirten Terzioğlu, bu yıl ilk etapta 75 adet yerli anten kurulacağı bilgisini verdi.

Haberleşme sistemlerinde kullanılan ‘repeater’ cihazının da yerlesini kullanmaya başlayacaklarını söyledi.

191 NÜFÜSA ATLA JENERATÖR

Terzioğlu, Batman’ın 191 nüfuslu Vergili Köyü’ndeki abonelerine hizmet verebilmek için, jeneratörün at sırtında taşındığını anlattı. Yolların kapalı olması nedeniyle köyle istasyon arasındaki mesafenin atla alındığını belirten Terzioğlu, “Bu iyi örnek bile sayılabilir. Bazı yerlerde Turkcell ekipleri sırtlarında taşıdıkları jeneratörlerle hizmet götürüyorlar” dedi.

Reklamlar

12 Mart 2012 tarihinde Genel içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: