Facebook yüzümüzü kayda alıyor

Facebook’un fotoğrafları otomatik etiketleme özelliği Almanya’da dava konusu oldu. Sıkça kullanılan buözellik hesapta olmayan bir soruyu gündeme getirdi.

Teknoloji sitesi ShiftDelete.Net’te yer alan bir habere göre, özel hayatın gizliliği prensibine sıkı sıkıya bağlı olan Almanlar bu kez Facebook’unotomatik yüz tanıma özelliğini mahkeme salonuna taşımaya hazırlanıyor.

Deutsche Welle’de yayınlanan bir rapora göre Hamburg’da başlayacak olan davada Facebook, tüm kullanıcıların biyometrik verilerini toplamakla suçlanıyor.

Otomatik etiketleme özelliği ile fotoğraflardaki kişileri doğru bir şekilde etiketleyen Facebook aslında bu işi başarabilmek için tüm kullanıcıların yüzlerini tarayarak biyometrik verilerini depoluyor.

Otomatik etiketleme fonksiyonunu çalıştırırken de bu veriler kullanılıyor.

Bu iş için kullanıcıların hiçbir şekilde bilgilendirilmediğini ve izinlerinin de alınmadığını iddia eden Alman yetkililere karşı Facebook avukatları kullanıcılara yeterli bilgilendirmenin yapıldığını ve Avrupa Birliği kanunlarını ihlal eden bir durum olmadığını söylüyor.

:: Facebook’un yüklediğiniz fotoğraflarda yüzünüzü tarayıp biyometrik verilerinizi elinde bulundurması sizi rahatsız ediyor mu?

13 Kasım 2011 tarihinde Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: