Biçilen çimler elektrik olacak

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) yılda pek çok kez biçilen çimler ve mezbahalarda biriken hayvansal atıkların elektrik enerjisi olarak evlere girme projesini tamamlıyor. Proje kapsamında Kocaeli’nde 600 hanenin elektriği karşılanmış olacak. Enerji sorununa çözüm bulunması amacıyla süren çalışmalar yenilenebilir kaynakların kullanılması yönünde hızla ilerliyor. Türkiye Bilimsek ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK)’la birlikte yürütülen bitkisel ve hayvansal atıklardan enerji elde edilmesi projesi Nisan ayında tamamlanıyor. Projeyle birlikte bitkisel ve hayvansal atıklardan elde edilecek yenilenebilir enerji ile Kocaeli’deki 600 hanenin bir yıllık elektriği karşılanacak.

TÜBİTAK Kamu Kurumları Araştırma Projelerini Destekleme Programı kapsamında hazırlanan “Bitkisel ve Hayvansal Atıklardan Biyogaz Eldesi ve Entegre Enerji Üretim Sistemlerinde Kullanımı” projesinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi müşteri kurum olarak yer alıyor. Proje, atıkların bertarafı ile çevre kirliliğini önlerken enerji üretimiyle de ekonomik bir çalışma olacak.

Projeyle birlikte Kocaeli’deki çim, hal atığı, işkembe, tavuk gübresi ve büyükbaş hayvan gübresi gibi bitkisel ve hayvansal atıklar İZAYDAŞ’ta oluşturulan biyogaz tesislerinde tutulacak. Bu atıkların oluşturacağı biyogaz ile elde edilecek elektriğin bir kısmı tesisin çalışmasında diğer kısmı da şebekeye verilerek hanelerde kullanılacak. Saatte 350 kw elektrik üretecek olan tesis yılda 2 milyon kw kapasiteye ulaşacak.

Biyogaz üretim tesisinin faaliyete geçmesi ile yılda 6 bin ton çim, 2 bin ton hal atığı, 450 ton işkembe atığı, 2 bin ton tavuk gübresi ve 350 ton büyük baş hayvan gübresi 2 milyon kilowat enerjinin kaynağı olacak. Nisan ayından itibaren hayata geçecek proje ile atıklardan elde edilen gaz ile elektrik üretilecek.

01 Mart 2011 tarihinde Genel içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: