Liderlerin beyni nasıl çalışır?

İngiltere’nin Reading Üniversitesi’ndeki bir araştırma ekibi farklı alanlarda başarılı yöneticilerin beyin tomografilerini inceleyerek, yetenekli beyinlerdeki karar verme sürecini ortaya çıkaracak.

Nörologlar, psikologlar ve işletme alanından akademisyenlerin yer aldığı ekipten Doktor Kevin Money, amaçlarının değişik alanlardan başarı göstermiş yöneticilerin karar alırken beyinlerinin ne şekilde işlediğini anlamak olduğunu söyledi.

Genel amaçlarını karar alma sırasında beynin nasıl çalıştığını anlamak olduğunu söyleyen Money, özellikle doğru karar alma kabiliyeti gelişmiş bireyleri incelemek istediklerini, başarılı yöneticileri de bu yüzden tercih ettiklerini ifade etti.

Stratejik karar alan beynin aktiviteleri

Deney sırasında tomografi cihazının içine yerleştirilen başarılı yöneticilerden bir takım stratejik kararlar almaları isteniyor.

Denekler kararlarını alırken beyinlerinde gerçekleşen aktiviteler inceleniyor.

Deneye katılan iş adamı John Madejski araştırmada yer almaktan çok memnun olduğunu söylerken, kendisi gibi yönetici olan arkadaşlarını da deneye katılmaları için teşvik ettiğini söyledi.

‘Farklı alanlar incelenmeli’

Araştırmanın sonuçlarını genellemek için çok erken olduğunu söyleyen Doktor Money, kalıcı sonuçlara silahlı kuvvetler, spor gibi farklı alanlarda görev alan liderlerin incelenmesi sonucunda ulaiılabileceiğini söyledi.

Deneyde kullanılan psiko-metrik test yöntemleri, başarılı liderlik özelliklerinin tespiti için ilk kez kullanılmıyor.

Ekipte yer alan Profesör Peter Saville bu yöntemi 30 yıldır kullanan bir bilim adamı.

‘İşe alım sürecinde faydalı olabilir’

Bu yöntemin liderlik özelliklerini anlamanın yanında başarılı yöneticilerin işe alımında da kullanıldığını söyleyen Saville, böylece yalnızca mülakatlarla yapılan işe alım süreçlerinin daha hatasız bir şekilde gerçekleşebileceğini belirtti.

Ancak işe alım konusunda uzmanlaşmış aracı şirketler bu yönteme şüpheyle yaklaşıyor.

Heidrick and Struggles şirketinden Virginia Eastman, teknolojinin doğru adayları tespit etme sürecini hızlandırdığını ancak bundan fazlasını beklemenin gerçekçi olmayacağını ifade etti.

17 Kasım 2010 tarihinde Genel içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: