Hastaların kurtuluşu bu boyada

Hastaların kurtuluşu bu boyadaDünyada ve Türkiye’de her yıl onbinlerce hasta, tedavisi doğru yapılmış olsa bile hastanelerdeki bakteri ve mikroplardan hayatını kaybediyor.
Söz konusu virüslerin karşısında en güçlü antibiyotikler bile çaresiz kalıyor. Bilim insanları bu mikropları öldürmek için müthiş bir yöntem buldu: Duvar boyası. Geçtiğimiz haftalarda Hindistan ve Pakistan’dan Avrupa ve ABD’ye yayılan NDM-1 virüsünün binlerce kişiyi öldürebileceği haberleri dünya basınını meşgul etti. NDM-1 virüsüne karşı en güçlü antibiyotiklerin bile etkili olamadığı ve Belçika’da bir kişinin bu virüs nedeniyle hayatını kaybettiği belirtildi. 

ABD’li bilim insanları hastane virüslerine karşı yeni bir çözüm yolu buldu. Duvar boyasına karıştırılan bir enzim, bakterilerin hücre çeperlerini parçalayarak, bakteri ve mikropların üremesini engelliyor. Nano teknolojisi kullanılarak geliştirilen ve ancak mikroskopla görülebilen Lysostaphin adlı enzim, sıradan duvar boyalarına karıştırılarak hastane duvarlarına sürülüyor.

Bilim insanları, bu enzimi boyaya katıp duvarları boyadıktan 20 dakika sonra söz konusu güçlü bakterilerin öldüğünü gözlemledi. Boyanın ömrünün 6 ay olduğu, daha sonrasında etkisini yitirdiği belirtildi.

20 Ağustos 2010 tarihinde Genel içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: