3D boyutlu yeni kameralar geliyor

Avatar filmiyle tüm dünyanın dikkatini çeken üç boyutlu (3D) film teknolojisi Hollywood stüdyolarının tekelinden çıkarak, çok yakında sıradan tüketicilere ulaşacak.

Halen film yapımcılarından, canlı spor karşılaşmalarını sunan prodüksiyon şirketlerinin kullanabildiği pahalı 3D kameralar mevcut, ancak sıradan insanların alıp evinde, tatilde kullanabileceği ilk 3D tüketici kamerası Japon elektronik şirketi Panasonic tarafından Eylül ayında piyasaya sürülecek.

İsveç’in başkenti Stockholm’de düzenlediği dijital görüntüleme seminerinde, dünyanın ilk üç boyutlu tüketici video kamerası SDT750’yi basına tanıtan Panasonic Avrupa Genel Müdürü Lauren Abadie, tüketicilere yeni bir boyut getirmekten gurur duyduklarını söyledi.

Abadie, SDT750’nin halen piyasada bulunan iki boyutlu 700 serisi yüksek tanımlı (HD) video kameraların üzerinde bir model olduğunu, hem mevcut modeller gibi iki boyutlu yüksek tanımlı görüntü çekebildiğini hem de önüne yerleştirilen çift gözlü 3D çevrim lensi ile üç boyutlu görüntü çekimi imkanı sağladığını söyledi.

Panasonic Türkiye Optik Ürünler Grup Müdürü Evren Köksal da kameranın Eylül ayında Türkiye’de tanıtılacağını ve Eylül ayı sonu satışa sunulmasını beklediklerini bildirdi.

Lauren Abedie, üç boyutlu kameranın Avrupa’da satış fiyatının 1500 Avro dolayında olmasını beklediklerini belirtirken, Evren Köksal, Türkiye satış fiyatının 4000 TL civarında olacağını tahmin ettiğini söyledi. Pazarda 3D teknolojisinin şirketler arasında büyük rekabete yol açtığını ve rekabetin daha da kızışmasını beklediklerini belirten Köksal, “Panasonic olarak aslında bunu istiyoruz. Çünkü bu rekabet 3D’de uçtan uca çözüm sunan marka olarak Panasonic farkını ortaya koyacaktır. Bu farkı biraz açıklamamız gerekirse şunu söyleyebiliriz: Panasonic, 3D alanındaki faaliyetlerini yalnızca TV tedarik etmekle sınırlamıyor. 3D TV ile birlikte Blu-ray oynatıcısı ve 3D video kamerasını da piyasaya süren tek marka. Dolayısıyla sadece bir gösterim cihazı sağlamanın ötesinde tüketicilerin içerikten yararlanabilmesi amacıyla çözüm öneren markayız. Kamerayla çekilen içeriğin kaydından saklanmasına, dağıtımına, Blu-ray’de oynatılmasına ve son olarak da 3D televizyonlarda gösterimine dek tam çözüm üretiyoruz. Rekabetin kızışmasıyla bu farkın da belirginlik kazanacağını düşünüyoruz” dedi. Türkiye’deki mağazalarda 3D özellikli televizyonlara halkın büyük ilgi gösterdiğini ve 3D gözlük takarak bu deneyimi yaşamak istediğini kaydeden Köksal, şimdi halkın bu televizyonlarda izleyebileceği içeriği kendisinin üretme şansına kavuşacağını kaydetti.

3D kameralar geliyor

29 Temmuz 2010 tarihinde Genel içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: