İstanbul İBB de Elektrikli otobüs devri başlıyor

Elektrikli otobüs devri başlıyorİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Polonya’dan İstanbul’a test sürüşleri için 2 adet elektrikli otobüs geldiğini söyledi. Bu otobüsler hem akaryakıt hem de elektirikle çalışıyor. Topbaş, bir gazetecinin, ”Polonya’dan gelen otobüsler test sürüşü aşamasından çıktı mı?” sorusu üzerine, motorlu taşıtlarda yeni bir dönemin başladığını ifade ederek, elektrikli araçların devreye gireceğini, fosil yakıt yerine daha çevreci, karbondioksit salımı olmayan araçların devreye sokulması çalışmasına başlandığını kaydetti.

Bununla ilgili altyapı çalışmalarını başlattıklarına işaret eden Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Otobüslerin, akaryakıt veya fosil yakıt kullanma yerine doğalgazla çalışır hale getirilmesi yönünde çalışmalarımız vardı. Bunun yerine ‘daha ileri hamle yaparak, elektrikli otobüs yapma yönde çalışma yapılmasını arzu ettik. Bu arada bir Polonya firması deneme için ‘Ben böyle bir araç ürettim, bir bakar mısınız?’ diye göndermiş. ‘Bir deneme yapalım’ dedik. Başka firmalar da gönderebilir. Böyle bir düşüncemiz var, ama bizim arzu ettiğimiz, tamamen elektrikli otobüslere geçmek. Hibritli sistem, yeni bir teknoloji. Bizim Fileas otobüsler hibrit sistemli. Yani akaryakıt kullanıyor, ama zaman zaman elektrikle de devam edebiliyor. Daha ilerisi, tamamen elektrikli otobüsler. Buna göre bir çalışma yapmak isteriz. Tercihimiz yerli otobüsten yana. Otobüs AŞ şu anda çalışmalarını yapıyor. Ama deneme maksatlı gönderilenleri de değerlendiririz.”

Kadir Topbaş, test için iki otobüs gönderildiğini, bunların hem hibritli olduğunu hem de zaman zaman elektriğin devreye girdiğini, maliyeti konusunda herhangi bir değerlendirme yapmadıklarını vurguladı.

Topbaş, ”Bütün amacımız, yerli otobüs yapmak, ama yerli otobüsler, kapasite itibarıyla bunların üçte biri kadar küçük. İşletme maliyeti, şoför sayısı ve yakıt oranlarına baktığınızda bir noktada önemli hatlarda tercih ettik, yoksa bizim öncelikli arzumuz yerli otobüsleri tercih etmek” diye konuştu.

28 Temmuz 2010 tarihinde Genel içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: