Güneş enerjisiyle 240 km!

 

Antro Solo, güneş enerjisiyle çalışan ve saatte 240 km hız yapabilen ilk araç olacak. Otomobil denildiğinde akla ilk gelen ülke şüphesiz Almanya. Ancak Macaristan da kendi çapında otomobil sektöründe adını duyuracağa benziyor. Macaristan’da son aylarda hummalı bir çalışma var: Yeşil araçlar. Yeşil araçlar, doğaya minimum zarar veren, doğa dostu araçlar olarak düşünülebilir. Antro Solo isimli bu aracın, 2012 yılına kadar güneş, insan ve gaz-elektrik karışımlı aracını üreterek saatte 240 km hız yapabilmesi öngörülüyor.

Bu aracın en önemli özelliği ise fiyatı. Bu araçların benzerleri genellikle çok uçuk ücretlere sahipken, Macaristan’da geliştirilmekte olan bu yeni araca tüketiciler sadece 20,000$ ödeyerek sahip olabilecekler.

Aracın grafik tasarımcılar, çabuk ve hafif bir araç ortaya çıkarmak için üretimde karbon lifi kullandı. Antro Solo’nun ağırlığı ise sadece 272 kg. Araç hafif olduğu için yakıt tasarrufu da maksimum seviyede sağlanabiliyor.

Tasarımcılar, bunun yanında aracın daha etkin kullanımı için, Antro Solo’nun tasarımcıları, aracın üzerine güneş panelleri yerleştirdi. Araç, bu sayede 15-25 km arasında içerisinde barındırdığı bataryalarını doldurabiliyor.

pininfarina_maserati_birdcage_concept_car_2005

30 Haziran 2008 tarihinde İLETİŞİM içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: